ההיסטוריה של המלון

מלון פאלאס

מלון וולדורף אסטוריה ירושלים נבנה על יסודותיו של מלון היוקרה ההיסטורי, “מלון פאלאס”.
מלון פאלאס נבנה ביוזמת המועצה המוסלמית העליונה בראשות המופתי של ירושלים חג’ אמין אל-חוסייני. באתר הבנייה הועסקו 500 פועלים, ובנייתו הושלמה תוך 13 חודשים. למבנה המלון המקורי ארבע קומות, ובקומת הקרקע הפונה אל הרחוב קשתות רחבות. המבנה עוטר בגילופי אבן בסגנון ממלוכי, הדומה לגילופי האבן של חומות העיר העתיקה של ירושלים.

חנוכת הבניין

חנוכת הבניין נערכה ב-21 בדצמבר 1929, ונפתח בטקס מכובד בהשתתפות בכירים רבים. המלון נחשב למלון היוקרה הראשון במזרח התיכון, והיה בעל שירותים ומתקנים ייחודים ביותר לתקופה: מעליות, חדרי רחצה צמודים וצנרת מודרנית, טלפונים ליד המיטה וחימום. המופתי אירח בו מלכים וראשי מדינות רבים בפאר ובהדר רב.

 

הממשל הבריטי

לאחר סגירת המלון בשנת 1935, המבנה נחכר על ידי הממשל הבריטי לשמש כבניין משרדים. ועדת פיל, שהוקמה לחקור את מאורעות 1936, קבעה את מושבה באולם הגדול של המלון. עדויות שונות, ביניהן זו של הנציב העליון ומזכירו, נמסרו שם בדלתיים סגורות. ראשי היישוב היהודי שרצו לדעת מה נאמר בישיבות ביקשו את עזרת מהנדס המלון, קטינקא, לצותת להם. התקין מיקרופונים בתוך בתי נורות החשמל שמעל שולחן הישיבות. מכשיר קליטה חבוי רשם על גבי סלילים את תוכן הדיונים, והם הועברו מדי יום לנציגי המוסדות הלאומיים. אולפני הרדיו של תחנת “קול ירושלים” החלו לשדר ב-30 במרץ 1936 מבניין זה.

אחרי מלחמת העצמאות

עם סיומה של מלחמת העצמאות בשנת 1949 , המבנה שימש מספר משרדים ממשלתיים ישראליים. לבסוף עבר שימוש בבניין לידי משרד המסחר והתעשייה אשר אכלס אותו כ-50 שנה, במהלכן מצבו של הבניין הדרדר באופן דרסטי. ב-1981 אושרה תוכנית לשינוי ייעודו של המתחם תוך השבת בניין מלון פאלאס לייעודו המלונאי המקורי, הריסת התוספות המאוחרות שנוספו לו, והרחבתו מחדש על פי תוכנית שימור.

שנת 2006

בשנת 2006 רכשה משפחת רייכמן מטורונטו את הבניין והחלו העבודות שנמשכו קרוב לשמונה שנים. כאתר מורשת, חזית הבניין מעולם לא נהרסה וצוות של אדריכלים רבים עבד במשך שלוש שנים כדי לשחזר את האדריכלות של 1929. במשך שנים בעודם עובדים, נותרו מאחוריה רק החזית וחור גדול באדמה. אפילו הכניסה הראשית המקורית נשארה. פנים הרוטונדה הוא העתק מדויק של 1929, מעקות המתכת בסגנון ערבסק, העמודים והיציקות בתקרה, כמו גם גופי התאורה, הינם שחזור מדויק של המבנה ההיסטורי .

שנת 2014

בשנת 2014 נפתח המלון כחלק מרשת וולדורף אסטוריה, מותג העל של הילטון העולמית.

מלון היוקרה הבין לאומי היחיד בירושלים, מציע לאורחים סדנרט שירות שטרם נראה בישראל.